fbpx Стоїцизм: філософія і психологія. | Інститут риторики імені Д.Кеннеді

Стоїцизм: філософія і психологія.

Стоїцизм – філософська ідея, яка веде свій початок від III століття до н.е. і продовжує свою трансформацію до наших днів. Мало яка філософська ідея витримала випробування часом і розумом мислителів. Завдяки своїй практичності, постійному переосмисленню, подорожі в часі й просторі, а також прийняттю практичних ідей від інших течій, стоїцизм зберіг свою актуальність і послідовників. Хоча не можна назвати стоїцизм окремою унікальною філософською течією, радше філософським рухом, який об’єднав принципи філософів різних течій перевірених часом і відповідаючи своєму часу.  

Ранніх філософів можна назвати першими психологами або напутниками. Стоїки перші почали системно упродовж віків створювати своє зібране вчення. Цей процес схожий на релігійний, тільки без бога. І як належить будь-якій релігійній течії, вона має бути консервативною і захищеною від впливу надто сміливих людей. А коли імператор приймає і популяризує таку течію, то він і займає місце бога. Таким став римський імператор і філософ-стоїк Марк Аврелій. Створивши систему моральних цінностей, стоїки також дали основу для розвитку християнства та паралельно розвивали своє вчення. 

Основні ідеї стоїцизму:

  • мати системне та упорядковане життя;
  • приносити користь суспільству;
  • жити в гармонії з природою і людьми;
  • контролювати емоційний стан;
  • жити "тут і сьогодні";
  • покірно служити суспільному ладу, природі, приймати обставини;
  • бути скромним.

Приклад стоїків сьогодні наслідує сучасна психологія, яка також використовує всі відомі методи випробувані часом для терапії. І, звичайно, стоїчні ідеї присутні у психотерапії.
Також психологічний стан впливає на ефективність перемовин чи публічного виступу. Тому поряд із запитом опанування ораторського мистецтва є запит психологічних питань таких як, боротьба з хвилюванням, емоційна нестриманість, брак сну і часу. Деякими питаннями займаються психологи, але не всіма. 

Що сучасна психологія взяла від стоїцизму: 

  • Якщо ти ображаєшся, ти дозволяєш себе ображати. На все твоя воля. 
  • В момент гніву не дій, обдумай причини, наслідки, потім продумай, як раціональніше відповісти. Це збереже стосунки, репутацію і ментальне здоров’я. Цей же метод вплинув на розвиток науки про емоційний інтелект і ораторське мистецтво в аспекті вирішення конфліктів, перемовин, відповідей на негативні питання.  

Філософія дає відповіді на питання, що виходять за рамки психології, набагато ширше охоплюючи життя. Це і питання етики, культури, цінностей, мислення, буття, своєї мети та ролі у світі. Філософський підхід до способу мислення як життя дає ключі й до розв’язання психологічних проблем і попереджає появу інших. Це можна порівняти ще з такими течіями, які також поширились в сучасному суспільстві – йога і медитація. Йога – не просто фізичні вправи, а медитація – не просто мовчання. Тобто сучасна людина шукає інструменти, які більш широко і комплексно охоплюють життя.  І тут в пригоді може стати філософія сучасна, антична, східна або ваша. Головне, щоб вона давала вам можливість розвитку і відповіді на всі питання. 

Стоїцизм можна розглядати як давній філософський рух, як приклад універсальної концепції. Але не як єдиний вірний. 

Зараз книжки про стоїцизм дуже популярні, існують спікери, клуби, нові бачення цієї філософії. В книгарнях ви можете побачити серед бестселерів книги: Массімо Пільюччі «Як бути стоїком. Антична філософія та сучасне життя», Луція Анней Сенеки «Про стійкість мудреця.», Райана Холідея та Стівена Хансельмана «Стоїцизм на кожен день. 366 роздумів про мудрості, волі і мистецтві.», Вільяма Б. Ірвіна «Жити змістовно. Філософія радості від античних стоїків», Марка Аврелія «Наодинці з собою».

Стоїки пропонують вам бути достойним членом суспільства – бути корисним йому, думати про усе людство. Та, якщо ви читаєте цю статтю, очевидно, що ви цим і так займаєтесь. А єдине, що вам потрібно – система цінностей, яка відповідає вашій душі.

 

Микола Овчаров

Читайте ще

Риторика британської королеви

09/09/2022

Королева Великобританії Єлизавета II увійшла в історію як перший медійний монарх з найбільшою кількістю звернень до народу. Усі її виступи мали офіційний, стриманий характер, окрім трьох виступів, які можна охарактеризувати як ораторські.

Як позбутись жестів-паразитів?

10/06/2022

Жестикуляція (мова тіла) – одна з трьох основних мов, якою ми щодня користуємось. Окрім невербальної мови, ми ще використовуємо вербальну мову (голос) і мову емоцій (емоційний інтелект).  

Слова, які прикрасять вашу українську мову.

03/05/2022
Українська мова сьогодні тримає першість за зростанням популярності не лише в Україні, а у світі. Українці почали читати, слухати промовців, вести ділове спілкування, а також робити публікації в соціальних мережах рідною мовою.

Мотивационная речь

31/12/2021

Здравствуйте! Меня зовут Николай Овчаров. Это подкаст об ораторском искусстве.
В новом выпуске я хочу поговорить с вами о мотивационных речах.