fbpx Як позбутись жестів-паразитів? | Інститут риторики імені Д.Кеннеді

Як позбутись жестів-паразитів?

Жестикуляція (мова тіла) – одна з трьох основних мов, якою ми щодня користуємось. Окрім невербальної мови, ми ще використовуємо вербальну мову (голос) і мову емоцій (емоційний інтелект).  
Мова тіла та емоцій належать до первинних способів спілкування, ними також користуються більшість тварин. 
Завдяки мовленню ми як вид розвинули інтелект, і тому вважаємо вербальну мову першорядною. Та це не так, адже засобами жестів і емоцій ми продовжуємо спілкуватись, мимоволі передаючи сигнали співрозмовникам. 

Жести-паразити є підсвідомою психофізичною складовою невербальної мови. І опанувати їх можна лише через пізнання, усвідомлення і аналіз причин їх використання. Як правило, жести-паразити є проявом емоційної реакції, а також психофізичного стану людини, її темпераменту і характеру. 

Серед найпоширеніших жестів-паразитів є:

  • Дрібна моторика в руках (перебирання пальців, прокручування обручки або годинника, крутіння ручкою або олівцем).
  • Поправляння  волосся, окулярів.
  • Потирання рук.
  • Жести вказівним пальцем.
  • Ходіння, тупотіння або постукування ногами.

Будь-який з цих жестів викарбовувався під впливом психофізичного розвитку до рівня рефлексивної дії, збудником для якої є будь-яка емоційна ситуація. В цей час активізується права півкуля мозку, яка починає домінувати над лівою (раціональною) і людина емоційно і невербально діє, здебільше підсвідомо. Тому треба визначити, які саме жести-паразити ви використовуєте, і на що їх треба замінити.

Що треба зробити:

  • Визначте свої жести-паразити (попросіть друзів, колег, близьких допомогти їх встановити, зніміть свій тривалий виступ на відео).
  • Всі закриті та емоційні жести замініть на відкриті (без кулаків, вказівних пальців, предметів в руках). Опануйте нові звички поетапно: перший етап – виробіть звичку не використовувати закриті та емоційні жести, другий – почніть використовувати свідомо відкриті та змістовні жести.  
  • Постійно аналізуйте інших людей на їхню мову тіла і жести-паразити (це дозволить вам навчитися усвідомлювати також і свої рухи).

Пам’ятайте, що жести мають бути відкритими, змістовними та доречними. Саме доречності бракує жестам-паразитам. Тому, будьте свідомі у своїх діях і успішними в комунікаціях з будь-ким, будь-де і будь-коли.
 

Микола Овчаров

Читайте ще

Риторика британської королеви

09/09/2022

Королева Великобританії Єлизавета II увійшла в історію як перший медійний монарх з найбільшою кількістю звернень до народу. Усі її виступи мали офіційний, стриманий характер, окрім трьох виступів, які можна охарактеризувати як ораторські.

Слова, які прикрасять вашу українську мову.

03/05/2022
Українська мова сьогодні тримає першість за зростанням популярності не лише в Україні, а у світі. Українці почали читати, слухати промовців, вести ділове спілкування, а також робити публікації в соціальних мережах рідною мовою.

Стоїцизм: філософія і психологія.

27/04/2022
Стоїцизм – філософська ідея, яка веде свій початок від III століття до н.е. і продовжує свою трансформацію до наших днів. Мало яка філософська ідея витримала випробування часом і розумом мислителів.

Мотивационная речь

31/12/2021

Здравствуйте! Меня зовут Николай Овчаров. Это подкаст об ораторском искусстве.
В новом выпуске я хочу поговорить с вами о мотивационных речах.