
Як позбутись жестів-паразитів?
Жестикуляція (мова тіла) – одна з трьох основних мов, якою ми щодня користуємось. Окрім невербальної мови, ми ще використовуємо вербальну мову (голос) і мову емоцій (емоційний інтелект).
Мова тіла та емоцій належать до первинних способів спілкування, ними також користуються більшість тварин.
Завдяки мовленню ми як вид розвинули інтелект, і тому вважаємо вербальну мову першорядною. Та це не так, адже засобами жестів і емоцій ми продовжуємо спілкуватись, мимоволі передаючи сигнали співрозмовникам.
Жести-паразити є підсвідомою психофізичною складовою невербальної мови. І опанувати їх можна лише через пізнання, усвідомлення і аналіз причин їх використання. Як правило, жести-паразити є проявом емоційної реакції, а також психофізичного стану людини, її темпераменту і характеру.
Серед найпоширеніших жестів-паразитів є:
- Дрібна моторика в руках (перебирання пальців, прокручування обручки або годинника, крутіння ручкою або олівцем).
- Поправляння волосся, окулярів.
- Потирання рук.
- Жести вказівним пальцем.
- Ходіння, тупотіння або постукування ногами.
Будь-який з цих жестів викарбовувався під впливом психофізичного розвитку до рівня рефлексивної дії, збудником для якої є будь-яка емоційна ситуація. В цей час активізується права півкуля мозку, яка починає домінувати над лівою (раціональною) і людина емоційно і невербально діє, здебільше підсвідомо. Тому треба визначити, які саме жести-паразити ви використовуєте, і на що їх треба замінити.
Що треба зробити:
- Визначте свої жести-паразити (попросіть друзів, колег, близьких допомогти їх встановити, зніміть свій тривалий виступ на відео).
- Всі закриті та емоційні жести замініть на відкриті (без кулаків, вказівних пальців, предметів в руках). Опануйте нові звички поетапно: перший етап – виробіть звичку не використовувати закриті та емоційні жести, другий – почніть використовувати свідомо відкриті та змістовні жести.
- Постійно аналізуйте інших людей на їхню мову тіла і жести-паразити (це дозволить вам навчитися усвідомлювати також і свої рухи).
Пам’ятайте, що жести мають бути відкритими, змістовними та доречними. Саме доречності бракує жестам-паразитам. Тому, будьте свідомі у своїх діях і успішними в комунікаціях з будь-ким, будь-де і будь-коли.
Микола Овчаров